Nová krizová opatření vlády

Nová opatření vlády

V souvislosti se zhoršující se epidemiologickou situací s onemocněním covid-19 vláda přistoupila k dalším krizovým opatřením, která platí po dobu vyhlášeného nouzového stavu:

 • Od  22. října 2020 od 6:00 hodin po dobu vyhlášeného nouzového stavu do 3. listopadu 2020 včetně je až na výjimky zakázán volný pohyb osob na území celé České republiky. Výjimkou jsou cesty do práce, za výkonem dobrovolnické výpomoci nebo k vyřízení neodkladné úřední záležitosti. Dále cesty za účelem účasti na svatbách či pohřbech, přičemž počet účastníků svateb a pohřbů je omezen na 10. Jsou povoleny cesty za nákupy, k lékaři nebo za rodinou. Pohyb v přírodě a cesty na chalupy jsou možné. Mohou se jich však účastnit nejvýše dvě osoby. Výjimka platí pro příslušníky jedné domácnosti. USNESENÍ VLÁDY ČESKÉ REPUBLIKY ze dne 21. října 2020 č. 1078
 • Od 22. října 2020 od 6:00 hodin je zakázán i maloobchodní prodej a prodej a poskytování služeb v provozovnách. Mezi výjimky patří například prodej potravin, pohonných hmot, drogerie či novin, tabáku a časopisů, otevřeno budou mít i autoservisy, čistírny, lékárny, pohřební služby či květinářství. Zavřít budou muset až na výjimky i hotely a další ubytovací zařízení či foodcourty v nákupních centrech. USNESENÍ VLÁDY ČESKÉ REPUBLIKY ze dne 21. října 2020 č.1079
 • Roušky jsou nadále povinné i venku na území obcí, pokud bude člověk blíže než dva metry k jinému. Výjimku mají členové jedné rodiny nebo lidé při sportování.
 • Povinné jsou roušky i v autě, pokud v něm člověk nepojede sám nebo se členy rodiny.
 • Nutnost nošení roušek nadále platí
  1. ve všech vnitřních prostorech staveb, mimo bydliště nebo místo ubytování
  2. v prostředcích veřejné dopravy,
  3. na nástupišti, v zastávkách i v čekárně veřejné dopravy.
 • Od čtvrtka 22. 10. 2020 bude zavřena také většina obchodů s výjimkou prodeje základního sortimentu, jako jsou potraviny, drogerie, lékárny a podobně. Bude omezen i prodej většiny služeb.
 • Jsou zcela uzavřeny restaurace a bary, přičemž výdejní okénka restaurací mohou fungovat od 6:00 do 20:00 hodin.
 • Úplný zákaz se vztahuje na pořádání hudebních, divadelních a jiných uměleckých představení. Dále na provoz a používání vnitřních sportovišť, bazénů, fitness center, návštěv a prohlídek muzeí, galerií, hradů, zámků i zoologických zahrad.
 • Zákaz platí také pro pití alkoholu na veřejně přístupných místech.
 • Všechny školy s výjimkou mateřských a speciálních škol využívají distanční výuku.